GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANLIĞI

full post image
Anemuirum

      Anemurium Kenti'nin kalıntıları Anadolu'nun en güneyindeki uç noktasında bulunan Anamur Burnu'nun doğuya bakan yamaçlarında yer alır.Anemurium adının rüzgarlı yer anlamında kullanıldığı antik kaynaklarca ifade edilir.
      Kıbrıs'a yakın olması yüzünden özellikle Romalılar zamanında bir ara istasyon konumunda olan Anemurium,aynı zamanda kara yolu ile,Toroslar'daki en önemli Roma kentlerinden biri olan Germanikoplis ile bağlantılıydı.Sırasıyla Sasaniler,Araplar,Selçuklular,Karamanogulları hakimiyetine girdi.
      Anemurium kenti yukarı aşagı kent olmak üzere iki bölümdür.En göz alıcı yapıları surlar,3 hamam,60m. genişliğinde tiyatro,900 kişilik oturma yeri bulunan odeon,paleastre aşağı kenttedir.Liman caddesinin her iki yanındaki kaldırımların belirli bölümlerinde yer yer zemin mozaikleri bulunmuş olup, bunların bir kısmı Anamur Müzesi'nde sergilenmektedir.
      Kentin surları dışında kalan mezarlığı,Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropol alanını oluşturur.Bunların sayısı 350-400 civarindadır. Genel olarak mezarlarda lahit odasi,ziyaret mekanı ve diğer eklenti mekanlari yer alır.Beşik tonozlu en eski mezarların temelleri büyük kireç taşlarından inşa edilmiştir.Nekropol'de görülen ikinci mezar tipinde geleneksel plana eklenti mekanlar oluşturulmaktadır.Üçüncü mezar tipi ise bir bahçe içerisinde eski tip mezarlara yeni bir ünite olarak eklenmiş yapılardan meydana gelir.Bunların dışında edikula formunda,dört cephesi kemerli ve kesik koni biçiminde mezar tipleri yer alir.Kentin içme suyunu sağlayan su kemerleri(akuaduct) dışında,Erken Hristiyanlik Dönemi'ne ait bir kaç kilise kalıntısı da saptanmıştır.
      Kalıntılarıyla eşsiz bir görünüm arz eden Anemurium'da duru pınar temizliğindeki dünyanın engüzel denizinde yüzdükten sonra tarihi kalıntıların arasında Fransız deniz fenerine tırmanarak açık denizi seyredebilirsiniz.