GAYRİMENKUL YATIRIM DANIŞMANLIĞI

full post image
Tarihi Çevre

      Roma İmparatorluğu'nun ikiye bölünmesiyle Anamur ve yöresi Bizans 'a geçti.Bu tarihten sonra Anadolu'nun güneyindeki birçok yöre gibi Anamur'da Bizans ve Araplar arasında el değiştirdi.Selçuklu Türkleri Anamur Kalesi'ni ele geçirdikten sonra yöre Türk egemenliğine girdi.
      Daha sonra sırasıyla Karamanoğulları ve Osmanlı topraklarına dahil edildi.Anamur ve çevresinin Roma döneminde de bir dinlence ve tatil yeri olduğunu Kalınören(Titiapolis)te bulunan Şam alayından emekli bir Roma askerine ait M.S 137 tarihli bronz belge(diploma)kanıt oluşturur.
Mamure Kalesi:Antalya-Mersin karayolu üzerinde Anamur'a 8 km. uzaklıkta Bozdoğan Köyü sınırları içerisinde yer alır.Üç bölümden oluşan kalenin 39 kulesi,camisi ve hamamı bulunur.

Anemurium:Anemurium kentinin kalıntıları Anadolu'nun en güneyindeki uç noktasında bulunan Anamur Burnu'nun doğuya bakan yamaçlarında yer alır.Anemurium adının "rüzgarlı yer" anlamında kullanıldığı antik kaynaklarca ifade edilir.

Titiapolis:Anamur'un 10 km. batısında yer alan antik kent,Kalınören Köyü'nün hemen yanında dik bir tepe üzerine kurulmuştur.Kentte sarnıçlar,ev ve dükkanlar,kilise,yer yer sur duvarları bulunur.

Alaköprü:Anamur-Ermenek karayolunun13. km'sinde Dragon Çayı üzerinde yer alır.

AkCamii:Anamur Akarca Mahallesi'nde merkezi planlı tamamen kesme taştan kubbeli bir camidir.Yapıda köşelerde ve yan duvarlar üzerinde sağır sivri kemerli açıklıklarda duvar içine gömülmüş yuvarlak iç dolgu ile geleneksel Türk mimarisinde pek görülmeyen tarzda kubbeye geçiş sağlanmıştır.
Mağaralar:Anamur'da bulunan Çukurpınar Mağarası dünyanın en derin ikinci mağarasıdır.Araştırma ekibi BUMAK tarafından 1400 metreye kadar keşifleri tamamlanmıştır.Çukurpınar Mağarası'nda biriken sular duru pınar olarak Sugözü'nde ortaya çıkar ve Dragon Çayı'na karışır.Çukurpınar Mağarası Alp'in kıvrılmasından etkilenmiş horizontel diskordan etkilenmiş olarak miyosen denizinde çökertilmiş kalker içinde bulunan düden oluşumlu aktif bir mağaradır.

Anamur'un 15km kuzeybatısında Ovabaşı Köyü'nü geçtikten sonra Köşekbükü Mağarası'na ulaşılır. Toplam 5000 metrekare genişligindeki mağara ışıklandırılarak turizme açılmıştır.Çevreinde 4. zamana ait tabaklanmış kaya dokuları yer alır.
Mağara içi sayısız sarkıt ve dikitlerden oluşur.Astım hastalığına iyi geldiği iddia edilen mağara içi dilek,sifa ve huzur bölümleri olmak üzere üç bölümdedir.